Gönderen Konu: üretim anında wincc run time aktif iken projede değişiklik yapmak  (Okunma sayısı 3830 defa)

Çevrimdışı wieelectronic

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar
Uzun zamandır araştırıyorum belki de küçük bi ayrıntı ama cevap bulamadım, takıldım kaldım. Bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum 2 aydır plc ile uğraşıyorum. siemens s7 400 kullanıyoruz.scadalar için de wıncc explorer. kullanıcı operatörlerinin bazı tag lere şifre ile erişmesini istiyorum. üretim reçete değerleri gibi.. user authorization menüsünden nasıl şifre verilir yetkilendirme nasıl yapılır buldum galiba. ama sorun şu ki wıncc run time 7/24 açık. ben wincc'de projeyi açıp gerekli değişiklikleri yaptım varsayalım. run time hala açık bu esnada. projede yaptığım değişikliklerden sonra run butonuna basarsam run time tekrar açılacak ama sahadan aldığım diğer veriler kaybolacak mı bunu merak ediyorum. ya da ne yapmam gerekiyor. tek otomasyon mühendisiyim proje verilerini kaybetmek istemiyorum. bilgili arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Çevrimdışı makdeniz

• PLC Forum
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • PLC Forum
    • Profili Görüntüle
    • PLCDepo
Ynt: üretim anında wincc run time aktif iken projede değişiklik yapmak
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2015, 03:05:05 ÖS »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN
Merhabalar
Uzun zamandır araştırıyorum belki de küçük bi ayrıntı ama cevap bulamadım, takıldım kaldım. Bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum 2 aydır plc ile uğraşıyorum. siemens s7 400 kullanıyoruz.scadalar için de wıncc explorer. kullanıcı operatörlerinin bazı tag lere şifre ile erişmesini istiyorum. üretim reçete değerleri gibi.. user authorization menüsünden nasıl şifre verilir yetkilendirme nasıl yapılır buldum galiba. ama sorun şu ki wıncc run time 7/24 açık. ben wincc'de projeyi açıp gerekli değişiklikleri yaptım varsayalım. run time hala açık bu esnada. projede yaptığım değişikliklerden sonra run butonuna basarsam run time tekrar açılacak ama sahadan aldığım diğer veriler kaybolacak mı bunu merak ediyorum. ya da ne yapmam gerekiyor. tek otomasyon mühendisiyim proje verilerini kaybetmek istemiyorum. bilgili arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

PLC veya database'e kayıt edilmeyen tüm veriler sıfırlanacaktır.

Örnek vermek gerekirse bir trend sayfanız var ve bu trend sayfanız dataları PLC'den anlık alıyor ve son 30 dakikalık grafikleri ekranda gösteriyorsa  runtime dosyası tekrar başladığı andan itibaren trendi çizmeye başlayacaktır. Bu ve buna benzer datalarınız kaybolacaktır. Önemli olan bu dataların prosese etkisinin ne olduğudur.

Çevrimdışı wieelectronic

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2015, 09:17:56 ÖÖ »
çok teşekkürler bazı şeyler oturdu diyebilirim.
peki kullanılan external tagler plcye kesin olarak kaydedilir diye bi durum söz konusu mudur ?

Çevrimdışı makdeniz

• PLC Forum
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • PLC Forum
    • Profili Görüntüle
    • PLCDepo
« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2015, 09:30:59 ÖÖ »
çok teşekkürler bazı şeyler oturdu diyebilirim.
peki kullanılan external tagler plcye kesin olarak kaydedilir diye bi durum söz konusu mudur ?

Böyle bir genelleme yapmak yanlış olur.

Çevrimdışı wieelectronic

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Kasım 23, 2015, 11:00:04 ÖÖ »
run time tekrar çalıştırdığımda mesela sahadan gelen tank seviyesinin değeri ya da kullanıcının I/O field dan girdiği yoğunluk değerlerinin en son halinin kalmasını istiyorsam archive tag olarak mı atamalıyım o zaman. yoksa bu kayıtlı olma durumu plc programıyla mı alakalı. parçaları birleştirmeye çalışıyorum çok alakasız bi şey de söylemiş olabilirim.

Çevrimdışı makdeniz

• PLC Forum
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *
  • PLC Forum
    • Profili Görüntüle
    • PLCDepo
« Yanıtla #5 : Kasım 23, 2015, 09:40:28 ÖS »
run time tekrar çalıştırdığımda mesela sahadan gelen tank seviyesinin değeri ya da kullanıcının I/O field dan girdiği yoğunluk değerlerinin en son halinin kalmasını istiyorsam archive tag olarak mı atamalıyım o zaman. yoksa bu kayıtlı olma durumu plc programıyla mı alakalı. parçaları birleştirmeye çalışıyorum çok alakasız bi şey de söylemiş olabilirim.

Tank seviyesinin değeri seviye sensöründen geldiği için Runtime'i kapatıp tekrar açmanız seviyenin durumunu değiştirmeyecektir.

Çevrimdışı samfisher90

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Kasım 30, 2015, 10:49:13 ÖÖ »

Tank seviyesinin değeri gelmeye devam eder. Log dosyalarına dokunulmamışsa eski dataları da görebilirsin. Log dosyaları genel olarak program dosyasının içindedir. Kullanıcı girişli tagler ise Read/Write seçilmişse external taglarda PLC programı değişmemişse kalıcı olur. Yani SCADA'da değişiklik yapsanız bile kaybetmezsiniz.

Çevrimdışı wieelectronic

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Aralık 03, 2015, 05:09:46 ÖS »

Tank seviyesinin değeri gelmeye devam eder. Log dosyalarına dokunulmamışsa eski dataları da görebilirsin. Log dosyaları genel olarak program dosyasının içindedir. Kullanıcı girişli tagler ise Read/Write seçilmişse external taglarda PLC programı değişmemişse kalıcı olur. Yani SCADA'da değişiklik yapsanız bile kaybetmezsiniz.

samfisher90 sağolun çok iyi oldu bu yorumunuz.

Çevrimdışı pokajy

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2016, 03:51:51 ÖS »
scada aracılığıyla farklı plc'ler arası haberleşme varsa wincc'yi durdurduğun an bu haberleşmelerde kopabilir. bu nedenle sistem durduğunda wincc'yi durdurmak bence daha sağlıklı.

Tags:

Her Hakklı Saklıdır.
Sitemiz Yasal içerikler üzerine kuruludur. Yinede uygunsuz bir içerik olduğunu düşünüyorsanız Lütfen makdeniz[@*]gmail.com  (*[] Köşeli Parantezleri Kaldırınız. ) adresinden içeriğin konusu, adresi ve şikayet içeriğinizi kısaca anlatan bir yazı ile mail gönderiniz. Mailinize istinaden en kısa sürede eğer geçerli bir şikayet ise konu ve içerik yayından kaldıralacaktır.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan  plcforumu .com ve .net Forum adreslerimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. plcforumu .com ve .net hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için makdeniz[@*]gmail.com  (*[] Köşeli Parantezleri Kaldırınız. ) adresinden iletişime  geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en kısa sürede  plcforumu .com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.

Bu sitede bulunan içeriğin denenmesinden kullanılmasından dolayı oluşabilecek maddi, manevi bütün zararlardan deneyen kullanan kişi, kişiler sorumludur. PLCForumu Sayfaları (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN ve .net) yetkilileri Sorumluluk kabul etmez sorumlu tutulamaz PLCForumu Sayfaları (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN ve .net),web sitesinde yayınlanan herhangi bilginin içeriğin hiçbir sınırlama olmadan kullanılmasını, yayınlanmasını veya referans gösterilmesini prensip olarak kabul etse de üretici kaynaklı bilgilerin doğruluğundan veya gizlilik ilkesi prensiplerinden doğacak sorumlulukları kabul etmez.

Bu web sitesinde içindeki bilgilerin doğruluğunu sağlamak için her türlü çabayı göstermiş olsakta herhangi bir hata veya değişiklikten dolayı PLCForumu Sayfaları (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN ve .net) yetkilileri sorumluluk almayı reddeder. Yorum yazarı olarak yazdıklarınızdan kendiniz sorumlusunuzdur, yazılan yorumlardan PLCForumu Sayfaları (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN ve .net) yetkilileri sorumlu tutulamaz. Ayrıca yorumları yayınlamama, silme, düzenleme ya da yorumlara yanıt vermeme hakkı saklıdır.

Argo, küfür ya da uygunsuz yorumlarınızın yayınlanmayacağını unutmayınız. Çalışmaları kullandığınızda yaşayacağınız problemler sizi ilgilendirir, oluşacak zararlardan PLCForumu Sayfaları (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor.
You are not allowed to view links. Üye Ol - REGISTER or Giriş Yap - LOGIN ve .net) yetkilileri sorumlu tutamaz, hak iddia edemezsiniz, ne yaptığınızı bilmiyorsanız çalışmaları kullanmayınız.